Přeprava 2012

Každý rok jsou miliony živých ovcí, drůbeže, prasat, koní a kusů dobytka, včetně mláďat, přepravovány přes Evropu i mimo ni, často na extrémně dlouhé vzdálenosti.

Jen z České republiky jsme za první pololetí letošního roku vyvezli např. do Maďarska 39 543 prasat a do Nizozemska 12 868 ks skotu na jatka, nebo na výkrm.

Zvířata během přepravy trpí stresem, žízní, bolestí Mnozí z dopravců nerespektují povolené množství přepravovaných zvířat a ustanovení Nařízení rady (ES) č. 1/2005.

Zvířata se na sebe mačkají, těžko udržují balanc za jízdy, padají a působí si bolestivá a mnohdy vážná zranění.

Jsou koncentrovaná v malém prostoru s jinými cizími zvířaty, což jim působí stres. Některé země, odkud zvířata putují, jsou vzdáleny tisíce kilometrů, které musí zvířata přetrpět za jakékoli nepřízně počasí. Trpí přehřátím, nebo naopak podchlazením.

Problematické je vykládání a nakládání zvířat, jenž působí další stres, protože zvířata se jen obtížně mohou za tak krátkou dobu aklimatizovat na nové prostředí a další neznámé lidi.

Běžně jsou zvířata bita a násilně donucována ke vstupu do přívěsu/návěsu, na což nejsou navyklá. Bohužel, v mnoha případech jejich utrpení prohlubuje i hrubé a neohleduplné zacházení ze strany pracovníků.

Pomozte nám tento stav změnit! Podepište petici na ministra zemědělství Petra Bendla zde.

Podrobnější informace:

Projekt Za zkrácení doby přepravy hospodářských zvířat (pdf).

Text Petice za zkrácení doby přepravy hospodářských zvířat na jatka a další výkrm na maximálních 8 hodin bez výjimek (pdf).

Zjištěné statistiky: Tabulky vývozu a dovozu hospodářských zvířat z ČR a do ČR.

Více informací – www.spolecnostprozvirata.cz

Fotogalerie – sledování přepravy v ČR. Fotografie pořídila Společnost pro zvířata.

Natočené záběry – Připravují se

Starší kampaně – Kampaň proti přepravě – 2008.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hospodářská zvířata. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.