Kontrast 1: Jak se žije prasatům v rodinném chovu a jak v zemědělství?

Prase v domácím chovusamolepka Já za to stojímVážení přátelé,

rozdílný přístup člověka k praseti – degradace prasat na kusy živého masa uvězněných trvale v malých kotcích nebo klecích, dokonce ve vlastních výkalech (snímky z chovů v ČR) a úctuhodný vztah k praseti jako k sobě rovnému v zájmovém chovu (čtyřletý kaneček Oskar z Prahy). Prasata ze zemědělských chovů nemají žádnou šanci na procházku venku po trávě, dokonce jsou trvale na celoroštových betonových podlahách, většinou v halách bez oken, ve výkrmu žijí pouhých 6 měsíců.

Prase ve velkochovuPrase ve velkochovuPrase ve velkochovuPrase ve velkochovu

 

 

 

 

 

 

A nakolik jiné to může být v domácím chovu?

Prase v domácím chovuPrase v domácím chovuPrase v domácím chovu

 

 

 

Prasátko můžete chovat i jako člena rodiny, což je i případ 4-letého kanečka Oskara.
Oskar ani neví jak se má… v zemědělské produkci prasata nemají ani podestýlku (natož slámu nebo seno), aby si udělala hnízdo pro odpočinek a na spaní. To Oskar má své oblíbené lože přímo na posteli pod peřinou, z venku si chodí kopýtka umýt rovnou do sprchového koutu. Je velmi čistotný, nikdy by nekálel ve svém příbytku – vždy jen venku.

OskarOskarOskar

 

 

 

Pořídit si prasátko do rodiny není ale pro každého.  Prase je úplně jiný partner než pes, osobnost na stejné úrovni s člověkem, je nutné vědět předem mnoho specifik a celá rodina musí být předem pečlivě na následujících 20 let připravena. Jak v zájmu prasete, tak lidské rodiny je opravdu nezbytně nutné pročíst si informace a zkušenosti Českého klubu majitelů prasátek chovaných v domácnosti, nekupovat prasátka od množitelů, kteří často tvrdí nepravdy (např. že prase bude mít maxim. 40 kg po celý svůj život, bude stále malé a pod.) a nepodporovat tento nehezký byznys. Stránky Českého klubu majitelů prasátek chovaných v domácnosti: www.prasatkovdomacnosti.cz.

Jak můžete i Vy podpořit lepší podmínky pro prasata, například prostřednictvím právě probíhající kampaně Já za to stojím, si přečtěte zde.

Děkujeme!

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Společnost pro zvířata. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.