Kontrast 2: Prasničky – nebe a peklo

Průmyslový chov prasat, fota: CIIWFsamolepka Já za to stojímVážení přátelé,

odlišnosti způsobu života a jeho délka mezi chovem prasete v rodině a chovem prasat ve většině zemědělských chovů nebo chovů doma na „zabití“ se ani nedají slovy jednoduše popsat, je to propastný rozdíl.

Např. délka života: prasata na výkrm mají chovateli vymezený čas pro život přibližně pouhých 6 měsíců (!), prasnice určené na „produkci“ selat žijí přibližně 4 – 5 let.

Prase v domácím rodinném chovu žije přirozený čas svého života – může to být i 20 let. „Český klub majitelů prasátek chovaných v domácnosti“ uvádí, že prasata teprve až ve věku 3 – 5 let prožívají svoji pubertu.

Pro srovnání – PRASNICE chovaná v zemědělství za účelem plození (reprodukce) selat bývá zapouštěna již od 33. týdne svého života. Tím začne jeji životní úděl – rodit selata a to minimálně 2x za rok (průměr v ČR je 2, 2 – 2, 4 vrhu za rok/prasnici).

Po přibližně 115 dnech (16, 5 týdne) březosti může porodit až 15 selat ve vrhu, za rok může porodit až 30 selat. Pozn. průměr v ČR vychází na 11 – 12 selat ve vrhu – a to při 2, 2 až 2, 4 vrzích za rok a průměrně narozených 26, 8 selatech na prasnici v ČR za rok ( zdroj ČSÚ za 2012).

Přitom předek zemědělských prasat, žijící ještě stále v našich lesích, prase divoké, rodí přibližně 5 – 12 selat, 1x za rok.

Pokud by se přešlechtěné prase domácí dostalo zpět do volné přírody, chovalo by se za čas stejně jako prase divoké, jeho instinkty jsou zachovány a rozhodně by nebylo v zájmu prasnic mít 2x ročně vrh selat. K tomu je donucena pouze v zemědělské výrobě (buď je oplodněna inseminací – inseminátorem nebo kancem).

Prasnice v zemědělské produkci rozdělují zemědělští výrobci do těchto kategorií, k nimž patří několik typů ustájení:

1) prasnice nezapuštěné, zapuštěné a březí – jsou chovány:

a) celodenně zavřené v individuálních klecích (to je sice kromě prvních 4 týdnů březosti zakázáno, ale mnoho zemí EU zákaz neplní). V kleci je zcela fixována, může jen ležet nebo stát, udělat krůček dopředu nebo dozadu. Pozn. Jedná se o nejhorší způsob neinvazivního týrání zvířat – trvalá fixace bez možnosti úniku.

b) v kombinovaném ustájení s boxovými kotci – zde jsou indiv. klece a volná plocha za nimi, prasnice by měly být v klecích pouze první 4 týdny březosti. Pozn. Tohle je opravdu lišácké řešení – pokud se blíží kontrola, lze prasnice rychle vypustit z klecí, po kontrole je opět uvěznit, mít je tak pod dozorem a ušetřit pracovní sílu na úklid roztroušených výkalů a pod. Bohužel, tohle řešení není zakázané.

c) ve skupinovém ustájení – několik prasnic v kotci, mají zde alespoň možnost omezeného pohybu.

d) volný prostor ve vnitřních halách – prasnice v různě velkých skupinách se mohou pohybovat v prostoru rozděleném na místo pro krmení, náhodná kaliště, místa pro ležení.

– Až na unikátní vyjímečné případy nemají prasnice v chovech žádnou podestýlku, ani manipulativní materiál, leží na železobetonových nebo plastových roštech a podlahách.

2) prasnice vysokobřezí, rodící a kojící:

Asi týden před porodem jsou prasnice z výše uvedených typů ustájení převedeny do porodny. a) porodna obsahuje kotce s klecemi – v kotci je uprostřed individuální klec, do které je prasnice zavřená. Po oprasení kolem ní pobíhají selata, ona s nimi má jen omezený kontakt. Bohužel, tento systém není zatím zakázán.

b) kotce v porodně neobsahují klec pro prasnici a prasnice má možnost určitého minimálního pohybu a většího kontaktu se svými selaty.

– Až na výjimky nemají prasnice v porodnách žádnou podestýlku nebo manipulativní materiál, který tak nutně potřebují pro stavbu svého hnízda a který je vyžadován předpisy EU.

V porodně je prasnice do odstavu selat – tj. do 21 – 28 dnů věku selat. Pak je opět převedena do předchozích ustájení viz bod 1).

————————————————————————————————————

Posuďte sami kontrast života prasnic v zemědělských chovech v ČR a EU, a v neomezujících respektujících chovech se svou lidskou rodinou.

PEKLO

zemědělská produkce prasat – využívání prasnic coby živých strojů na produkci selat

Průmyslový chov prasatPrůmyslový chov prasat, foto: CIWFPrůmyslový chov prasat, fota: CIWFPrůmyslový chov prasat, fota: CIWF

 

 

Průmyslový chov prasat, fota: CIWFPrůmyslový chov prasat, fota: CIIWF

 

 

 

 fota z chovů březích prasnic v EU a ČR, foto prasnice v kleci v porodním kotci - ČR

 

 

 

NEBE

Prasničky, vlastně “prasinky” z “Českého klubu majitelů prasátek chovaných v domácnosti”, mají krásný, důstojný život. Tak to má být. V klubu mají prasinky i 9 let staré. Prasata se přirozeně mohou dožít až 20 let! Snímky z www.prasatkovdomacnosti.cz. (Zde jsou také velmi důležité informace, jak chovat prasátko v rodině, což pro většinu lidí není možné – prase je úplně jiný partner než pes, osobnost na stejné úrovni s člověkem, je nutné vědět předem mnoho specifik a celá rodina musí být předem pečlivě na následujících 20 let připravena.)

Prasata v domácím chovuPrasata v domácím chovuPrasata v domácím chovuPrasata v domácím chovuPrasata v domácím chovuPrasata v domácím chovu

 

 

 

 

 

 

Co můžete také udělat pro zlepšení podmínek pro prasata?
Připojte se k elektronické petici probíhající ve spolupráci s Compassion in the World Farming, přímo zde, děkujeme!

Příspěvek byl publikován v rubrice Společnost pro zvířata. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.