Stop tzv. zábavní pyrotechnice

banner_Stop_zab_pyrotechnice2Blíží se opět období plné oslav, které lidi vybízí k používání tzv. zábavní pyrotechniky!

Opět potřebujeme Vaši pomoc. Stále mnozí netuší, co se za takovou zábavou skrývá.

Pomozte nám ukázat ostatním zákulisí zábavní pyrotechniky.

Nezapomeňme, že

 • Tobi7-2013159zvířata mají citlivější sluch a další smysly než lidé,
 • zábavní pyrotechnikou trpí všechna zvířata, nejen psi a kočky

….a hluk, který pyrotechnika způsobuje je vyšší než startující letadlo (120 – 130 dB) nebo hluk motorky či sbíječky (okolo 100 dB)!!!

Přepošlete informace svým přátelům.

Sdílejte s co nejvíce lidmi na facebooku.

LETÁK KE STAŽENÍ [pdf]
PLAKÁT KE STAŽENÍ [jpg]

SOUHRN PRO PUBLIKOVÁNÍ [pdf]

 • Letáky v počtu min. 10 kusů vám můžeme zaslat.
 • Pomozte nám šířit osvětu o zbytečnosti zábavní pyrotechniky.
 • Pošlete informace do předvánočních místních obecních zpravodajů, uvádějte na vašich www a FB.
 • Pište nám Vaše zkušenosti, příběhy, názory… zajímají nás. Ty z přechozích let si můžete přečíst zde.

Více o důsledcích používání zábavní pyrotechniky níže.

Podpořte nás – č. účtu: 158182860/0300
Chci podpořit Společnost pro zvířata!
Děkujeme.


STOP tzv. ZÁBAVNÍ PYROTECHNICE

rakety, petardy, pumy, bouchací kuličky, aj.

ÚZKOST – STRACH – STRES – ZRANĚNÍ – BOLEST – TRAUMA – ŠOK – SMRT

ZVÍŘATA  A PYROTECHNIKA

P1140338Zvířata mají citlivější sluch než lidé
Ohňostroje, pyrotechnika obecně a oslavy přinášejí do života zvířat zmatek, úzkost a strach. Zvířata jsou vyděšená, schovávají se a snaží se před hlukem uniknout. Následkem slepé paniky dochází k vážným zraněním, doživotním traumatům a zvířata mohou fyzickým či psychickým následkům podlehnout. Psi a kočky se velmi lehce zaběhnou a ztratí se. Mnoho z nich pak v lepším případě končí v útulcích a odchytových stanicích.

sova-DSCN6818V šoku a stresu jsou i volně žijící zvířata (veverky, srny, prasata) a zvířata zavřená na farmách. Ptáci žijící ve velkých městech v úleku narážejí do trolejí či elektrického vedení.

Ti všichni škodlivou, nebezpečnou „zábavní“ pyrotechnikou trpí a dokonce hynou!

Světlo, hluk, zápach
Ohňostroje produkují hluk, světlo (mluvíme o světelném znečištění) a znečišťují ovzduší. Exploze ohňostrojů uvolňují chemické látky (tzn. velké nebezpečí pro volně žijící živočichy žijící poblíž oblastí, kde k ohňostrojům dochází, stejně jako pro divokou zvěř nacházející se po větru) a pevné částice – popílek v kouři, dochází ke kontaminaci životního prostředí. Tyto chemikálie a popílek jsou také nebezpečné pro domácí zvířata žijící v dané oblasti. Zdravotní potíže mohou mít i lidé.

Žádná sláva, ale BOMBOVÝ ÚTOK
Exploze „zábavní“ pyrotechniky mohou dosahovat hodnoty 190 dB. To je o 110 – 115 dB více než začíná poškození lidského sluchového ústrojí (75 – 80 dB, např. hluk u hlavních silnic) a hranice poškození sluchu zvířat je zřejmě ještě nižší.

U zvířat, která jsou příliš blízko výbuchů, může dojít k popáleninám a poškozením očí.

Hluk, který pyrotechnika způsobuje je vyšší než startující letadlo (120 – 130 dB) nebo hluk motorky či sbíječky (okolo 100 dB).

CO DĚLAT?

 • Obraťte se na vaši obec, město a iniciujte vznik obecní vyhlášky zakazující nebo omezující pořádání ohňostrojů a použití ZP obecně.
 • Sdělte svým zastupitelům, že si nepřejete, aby platili pořádání ohňostrojů z veřejných peněz!
 • Jste-li svědkem konání ohňostroje nebo používání rušivé ZP, ohlaste to vždy na Policii ČR nebo Městskou policii a trvejte na prošetření.
 • Nebojte se šířit informace o vlivu užívání ZP na přírodu, zvířata i člověka. Věřte tomu, že lidé ZP používají, protože o krvavých důsledcích své zábavy nic netuší!
 • Vaše zvíře vám důvěřuje, nesete za něj odpovědnost. V kritické době jej neopouštějte, zůstaňte s ním doma, uklidňujte ho! Je-li zvíře hodně citlivé, poraďte se předem s veterinářem o aplikaci uklidňujícího prostředku.

ZKUŠENOSTI ZÁCHRANNÝCH STANIC
Záchranná stanice v Praze:
Během Silvestra 2013 pracovníci stanice přijali 4 labutě, všechny narazily do tramvajového vedení nad pražskými mosty (Praha 1). Následující den narazila do tramvajového vedení další labuť. Stanice přijala od ledna do října 2014 celkem 78 labutí, z toho 57 bylo zraněno v důsledku nárazu do tramvajových trolejí.

Informace poskytla Ing. Zuzana Pokorná, Záchranná stanice Lesů HMP pro volně žijící živočichy (Praha – Jinonice) 

Záchranná stanice pro veverky Pinky, Petr Soukup:
„Veverky jsou stresované, hluk je samozřejmě děsí. “Štěstí” ale mají v tom, že to jsou striktně denní tvorové. A protože ohňostroje bývají za tmy, jsou již veverky v hnízdech a hluk v nich přečkají.

Komplikovanější to je ale s bouchacími kuličkami či jinou pyrotechnikou používanou za dne v parcích či v lese. Rizikovou skupinou jsou mláďata veverek ve věku 6 až 8 týdnů, která se sice již opatrně sama pohybují v těsném okolí hnízda, ale jsou ještě plně závislá na mateřském mléku. Na jakýkoli hluk reagují panickým útěkem, a vzdálí-li se při něm od hnízda, nedokáží najít cestu zpět a zemřou hlady.“

(pozn.: veverky mohou mít mláďata 2 – 3x za rok, v ohrožení jsou podzimní mláďata)

Záchranná stanice živočichů a ekocentrum Pasíčka, Bor u Skutče
V období vánočních svátků a Nového roku dochází často k zaběhnutí psů a to do vzdálenosti i 15 km od své obce. Stávají se případy, kdy srnčí zvěř prchá ze svého lesa. Předloni dokonce došlo na silnici ke kolizi stáda srnčí zvěře v panice s automobilem.

LEGISLATIVA
Účinný nástroj pro regulaci nebo zákaz použití ZP mají ve svých rukách obce.

Obce

Obecně závazné vyhlášky obcí (podle §10 zákona o obcích)
Dle Ústavního soudu je problematika prodeje a používání pyrotechnických předmětů dostatečně regulována zákonem č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti a vyhláškou Českého báňského úřadu č. 174/1992 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi.

Obec proto nemůže přikročit k absolutnímu zákazu zábavní pyrotechniky na svém území, pouze ve vztahu k určitým veřejným prostranstvím, vyžaduje-li to zajištění místních záležitostí veřejného pořádku. Může však použití ZP významně regulovat nebo omezit užívání ZP v čase i prostoru.

Informace také na: www.spolecnostprozvirata.cz, Stop zábavní pyrotechnice

CHOVEJME SE OHLEDUPLNĚ KE SVÉMU OKOLÍ…ŽÁDEJME OSTATNÍ, ABY SE VYHNULI POUŽITÍ PYROTECHNIKY!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuální petice, Petice, Společnost pro zvířata. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.