Proti uznání celoroštových podlah u prasat

foto1

NEDOVOLME, ABY SE NEJHORŠÍ STALO NEJLEPŠÍM!

Podpořte akci proti uznání celoroštových podlah v chovech prasat za “nejlepší dostupnou technologii” v EU.

Právě se projednává evropské doporučení, které definuje “nejlepší dostupnou technologii” pro velkochovy prasat. Objevilo se ale nebezpečí, že pro prasata nevhodné celoroštové podlahy budou v tomto dokumentu uznány jako “nejlepší dostupná technologie”! Máme jen pár týdnů na to, abychom odvrátili obrovský krok zpět v ochraně prasat – prosím pomozte teď hned.

foto2


Připojte se k akci

Zašlete s námi email ministrovi zemědělství Vaší členské země EU s výzvou, aby zamítl návrhy týkající se uznání celoroštových podlah jako nejlepší možné technologie pro intenzivní chovy prasat a požádejte své přátele, aby udělali totéž.

Níže uveďte váš email, odklikněte a budete přesměrování na www.ciwf.org.uk

Tam, ve formuláři uveďte jméno, příjmení, vyberte stát (Czech Republic), uveďte email a klikněte na Submit pro odeslání.

Zde uvádíme překlad textu, který je anglicky odesílán ministrovi.


Více informací: Už mnoho let příznivci Compassion vedou kampaň za zlepšení podmínek, v jakých se chovají prasata v celé EU. Odkazy zde:

http://pomahame.spolecnostprozvirata.cz/2014/09/11/petice-za-dodrzovani-predpisu-v-chovech-prasat-a-kampan-ja-za-to-stojim-co-je-noveho-2-cast/

http://pomahame.spolecnostprozvirata.cz/2014/07/28/dalsi-dukaz-ze-se-v-cr-zakonne-podminky-v-chovech-prasat-neplni/

http://pomahame.spolecnostprozvirata.cz/2014/07/28/petice-pro-radu-ministru-eu-za-dodrzovani-predpisu-v-chovech-prasat-a-kampan-pro-prasata-ja-za-to-stojim-co-je-noveho/

http://pomahame.spolecnostprozvirata.cz/2014/04/10/rekneme-komisi-prosadte-zakony-pomozte-prasatum/

http://pomahame.spolecnostprozvirata.cz/2014/03/27/evropskou-petici-za-prasata-podporilo-pres-475-000-obcanu-eu/#more-1652

http://pomahame.spolecnostprozvirata.cz/2014/03/19/zajisteni-obohaceneho-prostredi-prasatum/

http://pomahame.spolecnostprozvirata.cz/2014/03/19/nedej-se-zvireci-koncentraky-porad-ceske-televize/

Díky Vám předala organizace Compassion in World Farming v loňském roce petici se 475 576 podpisy evropským ministrům zemědělství. Ta je vyzvala k tomu, aby zajistili plnění pravidel stanovených ve směrnici EU a k ochraně prasat před těmi nejhoršími excesy průmyslových velkochovů.

Nyní se projednává dokument, který definuje “nejlepší dostupnou technologii” pro intenzivní velkochovy prasat. Producenti prasat úspěšně usilují o zařazení celoroštových podlah do tohoto dokumentu – a my máme jen pár týdnů na to je zastavit.

Prasata jsou zvídavá a inteligentní zvířata, která většinu času zkoumají prostředí a ryjí. Špatné rozhodnutí může způsobit, že prasata v EU budou nadále žít v naprosto holém prostředí bez jediné aktivity, kterou by se mohla zabývat. Jak mohou být celoroštové podlahy “nejlepší dostupnou technologií”?!

Nejhorší nemůže být “nejlepší”
Ve skutečnosti tyto podlahy nejsou slučitelné s dobrou životní pohodou zvířat. Navíc, evropská směrnice, platná od roku 2008, požaduje, aby prasata měla k dispozici materiály, jako je sláma, v nichž mohou rýt a žvýkat je, pohodlně odpočívat a stavět si z nich hnízdo před porodem selat. Celoroštové podlahy ovšem použití slámy a podobných materiálů vylučují! Uznáním celoroštových podlah za “nejlepší dostupnou technologii” Evropská komise schválí technologii, která porušuje její vlastní legislativu na ochranu zvířat.

Argument, že celoroštové podlahy usnadňují odklízení výkalů a udržují větší čistotu, je také slabý: prasečí kejda z intenzivních velkochovů bez podestýlky znečišťuje vodu 10 krát více než lidské výkaly a způsobuje ekologické havárie například v Brittany ve Francii, kde obrovský nárůst řas zamořuje pobřeží.

Celoroštové podlahy jsou zakázané nebo se od nich upouští v Nizozemí, Dánsku, Finsku, Švédsku a Švýcarsku. Je to proto, že ve skutečnosti tato technologie nemá žádný přínos pro životní prostředí a z hlediska životní pohody prasat je tou nejhorší dostupnou technologií.

Je nepřijatelné, aby Evropské úřady obětovaly legislativu na ochranu zvířat a životního prostředí schválením způsobu chovu, ze kterého budou mít prospěch jen provozovatelé průmyslových velkochovů.

Prosím napište dnes ministrovi zemědělství a vyzvěte ho, aby odmítl celoroštové podlahy jako “nejlepší dostupnou technologii”.

Podle informací Compassion in World Farming připravila Romana Šonková a Společnost pro zvířata.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuální petice, Petice, Společnost pro zvířata. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.