Klece patří minulosti!

CZ_logos_stripeline_black-06Klece patří minulosti – org. Compassion in World Farming žádala muzea v zemích EU, aby zařadila klece z velkochovů hospodářských zvířat do svých sbírek.

Ve čtvrtek 10. září 2015 žádali evropští zástupci Compassion in World Farming muzea, aby klece byly odkázány do historie.předání klece 1

Během této akce na podporu mezinárodní kampaně Konec doby klecové byly doručeny klece do muzeí v sedmi evropských městech: The National History Museum v Londýně, Rijksmuseum v Amsterdamu, Museé du Louvre v Paříži, Museum Narodowe ve Varšavě, Museo della Tortura v Lucce, Národního zemědělského muzea v Praze a Deutsches Historiches Museum v Berlíně.

V Praze předala použitou klec z velkochovu králíků do Národního zemědělského muzea patronka kampaně, herečka Simona Babčáková a upozornila na to, že klece nemají místo v moderním zemědělství 21. století.

Ing. Romana Šonková, zástupkyně Compassion in World Farming v ČR řekla: “Žijeme ve 21. století. Klece jsou přežitek a měly by být odkázány do historických knih. Nežijeme v době temna. Je nejvyšší čas překonat tuto krutou minulost a ukončit vskutku středověkou praxi věznění zvířat za mřížemi.

Klece by měly patřit do minulosti a myslíme si, že předání klece do muzea to symbolizuje nejlépe.”

Ing. Jiří Houdek, náměstek generálního ředitele NZM a ředitel pobočky Praha dodal: “Souhlasím s tím, že návštěvníci našeho muzea by se měli seznámit s běžnou praxí intenzivních velkochovů a také se šetrnějšími způsoby chovu, které zde již demonstrujeme v naší expozici živých zvířat v malé muzejní farmě.“

předání klece 2

Malé holé drátěné klece nabízené do muzeí obývali ještě nedávno králíci v jednom intenzivním velkochovu. V každé kleci o rozměrech 77 x 55 x 31cm se tísnilo 7 králíků. Zatímco těchto sedm klecí se už nepoužívá, stále je v hrozných podmínkách klecových velkochovů drženo více než 328 milionů králíků v celé EU.

Klece vězní, omezují a zabraňují mnohým přirozeným instinktům a potřebám zvířat. Navzdory očividným nedostatkům této zastaralé technologie je v Evropě každoročně vězněno v klecích přes 700 milionů hospodářských zvířat.

Škála druhů zvířat chovaných v EU v nějakém typu klece je větší, než si mnozí myslí. Jsou to nejen králíci, ale také slepice (v „obohacených klecích“), prasata (v klecích či kotcích pro březí prasnice a v porodních klecích či kotcích), kachny a křepelky.

——————————————————————————————————–

Compassion in World Farming je nejvýznamnější evropská organizace na ochranu hospodářských zvířat, která usiluje o ukončení intenzivních průmyslových velkochovů a podporuje humánní a udržitelnou výrobu potravin. Ústředí má ve Spojeném království, kanceláře ve Francii, Itálii, Nizozemí, Polsku a Belgii a své zástupce v České republice, USA, Číně a Jihoafrické republice. Více informací naleznete na www.ciwf.org.uk

Mezinárodní kampaň Konec doby klecové byla zahájena na podzim roku 2014, v České republice ve spolupráci se Společností pro zvířata a NESEHNUTÍm. Více informací je na www.konecdobyklecove.cz. Dokument z velkochovů králíků v ČR naleznete zde.

——————————————————————————————————– Děkujeme, pokud podpoříte naše úsilí:  15 81 82 860/0300

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Společnost pro zvířata. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.